ماتریکس

می نویسم همه ی هق هق تنهایی را...

 

     فناوری فید feed که آن را در فارسی «خوراک» یا «خبرمایه» هم ترجمه کرده‌اند، فناوری‌ای است که می‌تواند گشت و گذار شما را در اینترنت متحول کند. فید راهی برای دسترسی سریع و بدون دردسر به آخرین اخبار و نوشته‌های سایت و وبلاگهاست.

اگر تا به حال از فید استفاده نمی‌کردید، این نوشته را بخوانید و وقت وب‌گردی یک روزتان را صرف آشنایی با آن کنید، مطمئنا پشیمان نخواهید شد و در آینده از روزی که در آن با فید آشنا شدید به نیکی یاد خواهید کرد!

چطور از فید استفاده کنیم و فید بخوانیم؟

اگر لوگو و اضافات گرافیکی و تبلیغات هر سایت را حذف کنیم و فقط مطالب جدید هر سایت را باقی بگذاریم، چیزی که باقی می‌ماند، فید سایت است، به عبارت دیگر فید، نسخه فقط متن سایت‌ها و وبلاگ‌ها هست.

راه‌های خواندن فید، خیلی زیاد هستند. شما می‌توانید فید را با نصب برنامه‌هایی بخوانید یا اینکه فید را از طریق ایمیلتان بخوانید. با این همه فیدخوان یا خبرخوان گوگل Google Reader، در میان فیدخوان‌ها محبوبیت زیادی دارد و آمارها هم نشان می‌دهند که روز به روز تعداد بیشتری از مردم به استفاده از Google Reader روی می‌آورند.

گوگل ریدر چیست؟

   گوگل ریدر امکانی است که گوگل برای کاربرانش فراهم کرده و کاربران می توانند به وسیله ی آن، به فید سایت های مختلف دسترسی داشته باشند، فیدهای مورد علاقه ی خود را منتشر کنند، و فید های منتشر شده دوستان خود را بخوانند. با استفاده از خبرخوان ها که گوگل ریدر یکی از محبوب ترین آنهاست، می توانید به محض بروزسانی وبلاگ یا سایت مورد علاقه خود بدون مراجعه به آن از به روز شدن آن مطلع شده و مطالب جدید آن را بخوانید.


چرا استفاده از فید بسیار مفید است؟

     تصور کنید که شما به مطالب صد سایت و وبلاگ مختلف علاقه دارید و آنها را دنبال می کنید. شما هر بار برای اطلاع از به روز شدن یا نشدن هرکدام از این سایت ها، باید به تک تک آنها مراجعه کرده و در صورت وجود مطلب جدید آن را بخوانید. حال سیستمی را در نظر بگیرید که تمام صد سایت را زیر نظر گرفته و هرگاه هرکدام از آنها به روز می شود، مطلب جدبد را در اختیار شما گذاشته و شما بدون نیاز به باز کردن سایت مورد نظر، می توانید مطلب جدید را مطالعه کنید. تنها به در نظر گرفتن یکی ازمزایای این سیستم که صرفه جویی بسیاردر وقت است، استفاده از آن عاقلانه به نظر می رسد. این سیستم همان فید یا خوراک یا RSS است.

 

چگونه فید یک سایت یا وبلاگ را در گوگل ریدر ثبت کنم؟

    راه های مختلفی جهت راحتی کاربران برای این کار در نظر گرفته سده است. ابتدا برای استفاده از این راه ها باید حسابی درگوگل داشته باشید. برای این کارمی توانید روش ساختن ایمیل در گوگل را از وبگاه ها و مقالات بسیار موجود در نت یاد بگیرید.

1- سایت هایی که از سیستم RSSاستفاده می کنند اکثرا در صفحات خود آیکنی شبیه به شکل زیر قرار می دهند، که با کلیک بر روی آن صفحه ای باز شده و لینکی را برای اضافه کردن سایت به گوگل ریدر به شما ارائه می دهد.

مشترک فید ماتریکس شوید.

با کلیک بر روی این فید در صورتی که وارد حساب کاربری خود نشده باشید از شما درخواست ورود شده و با ورود به حساب کاربریتان، خوراک مورد نظر به طورخودکار به لیست گوگل ریدر اضافه می شود. در صورت ورود به خساب کاربری از قبل، مرحله ی تقاضای ورود حذف می شود.

2- می توانید آدرس سایت یا خوراک سایت دلخواه را در صفحه ی گوگل ریدرتان در قسمت add subscription وارد کنید فید مربوط بهطور خودکار اضافه گردد.

شما هم در گوگل ریدر به ما بپیوندید.

برای اشتراک در فید ماتریکس روی آیکون زیر کلیک کنید:

مشترک فید ماتریکس شوید.